Haberler

LEED Sertifikası

Şubat 6, 2023

“NED ÇİÇEKLİ, bugün tüm dünyada geçerli ve en çok bilinen, çevreye duyarlı ve sürdürülebilirlik prensipleri baz alınarak, Çevre dostu yeşil bina sertifikası olan LEED “Leadership in Energy and Environmental Design” sertifikalı Keçiören'in ilk konut projesi olmayı hedefliyor.

1998 yılından itibaren uygulanmaya başlanan LEED sertifika sistemi, Amerikan Yeşil Binalar Konseyi (USGBC) tarafından geliştirilmiş bir çevre dostu bina sertifikasyon sistemidir. LEED sistemi, tasarım sürecinden başlayarak binanın tamamlanmasına kadar devam eden, uzun bir süreçtir. Bu süreçte, birden çok disiplini ilgilendiren konuları kapsamaktadır. LEED sisteminin çeşitli bina tiplerine uygun, halen yürürlükte ve geliştirilmekte olan çeşitli kategorileri vardır. LEED sistemi binaları aşağıdaki 7 alt başlık altında inceleyip değerlendirir:

* Sürdürülebilir Arazi

* Enerji ve Atmosfer

* Yerel Önem Sırası

* İç Mekan Yaşam Kalitesi

* Su Verimliliği

* İnovasyon

* Malzemeler ve Kaynaklar

NED ÇİÇEKLİ, bugün tüm dünyada geçerli ve en çok bilinen, çevreye duyarlı ve sürdürülebilirlik prensipleri baz alınarak, Çevre Dostu Yeşil Bina sertifikası LEED Gold sertifikalı Keçiören'in ilk konut projesi olmayı hedefliyor. NED ÇİÇEKLİ projesi tasarımında ve inşaatında LEED kriterlerine uyum sağlayarak, ortak alanları aydınlatmada güneş enerjisinden faydalanan, yağmur suyu biriktiren ve geri dönüştüren sistemlerle donatılan binalar ile enerji kaynaklarının etkin bir şekilde kullanılmasına çalışıldı, sürdürebilir stratejilere önem veren bir mimari yaklaşım benimsendi.”